«اندیشکده فرهیخت» از کلیه ی علاقه مندان به فعالیت در عرصه ی مناسبات بین المللی پایتخت معنوی کشور همچنین تولید مقالات علمی و پژوهش های روابط خارجی مرتبط با دیپلماسی شهری و نیز درج اخبار و رویدادهای این حوزه، دعوت به همکاری می نماید

نخستین دوره مسابقات ملی و بین‌المللی قرآن و عترت سروش وحی در مشهد برگزار می‌شود

align=bottom

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: نخستین دوره مسابقات ملی و بین‌المللی قرآن و عترت سروش وحی یادبود شهید قرآنی حادثه منا شهید محسن حاجی‌حسنی‌کارگر، شهدای مدافع حرم و شهدای قیام گوهرشاد در مشهد برگزار می‌شود. به گزارش نخست نیوز حجت‌الاسلام جمال ایزدی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که در سالن جلسات موسسه فرهنگی، قرآنی و عترت سروش جاودانه وحی برگزار شد...
... اظهار داشت: نخستین دوره مسابقات ملی و بین‌المللی قرآن و عترت سروش وحی یادبود شهید قرآنی حادثه منا شهید محسن حاجی‌حسنی‌کارگر، شهدای مدافع حرم و شهدای قیام گوهرشاد در مشهد برگزار می‌شود.
وی افزود: هر نوع فعالیت و تلاشی در عرصه قرآن و عترت ارزشمند است و قرآن کریم بیش از ۳۰ وظیفه را برای انسان تعریف کرده که قدم اول آن اُنس با قرآن است و در گام‌های بعد باید در ابعاد فهم قرآن، عمل به دستورات قرآن، عملیاتی کردن دستورات قرآنی و ترویج آن در جامعه و غیره گام برداشت.
معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با بیان اینکه هر نوع اقدامی به‌ خصوص در حوزه قرآن و عترت باید دارای خروجی‌ای ارزشمند باشد، خاطرنشان کرد: متاسفانه یک متولی مشخص در حوزه قرآن و عترت نداریم و موازی‌کاری‌هایی دیده می‌شود، هرچند که تقسیم کارهایی میان مجموعه‌هایی همچون سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت آموزش و پرورش و دیگر مجموعه‌های مرتبط با حوزه قرآن و عترت در موضوعات آموزش، برگزاری مسابقات و غیره صورت پذیرفته است.
ایزدی تصریح کرد: تاکنون بیش از ۲۰ هزار نفر از سراسر کشور جهت شرکت در این مسابقات ثبت نام کرده‌اند که حدود ۸ هزار نفر آن‌ها از خراسان رضوی به عنوان استان میزبان این رویداد قرآنی بوده‌است؛ همچنین بیش از ۴۰۰ نفر از این تعداد از ۲۵ کشور ثبت نام کرده‌اند.
وی با اشاره به رشد قرآنی خراسان رضوی در سطح کشور، تاکید کرد: از استان امام رضا(ع) انتظاری جز این نیست و اقدامات صورت‌گرفته توسط سازمان اوقاف و امور خیریه در سراسر کشور به خصوص در خراسان رضوی در حوزه‌های مختلف به‌ویژه قرآن و عترت بی‌نظیر بوده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به خواسته به‌حق مقام معظم رهبری در حوزه حفظ قرآن کریم، بیان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی خواستار تربیت و پرورش ۱۰ میلیون حافظ قرآن کریم در سطح کشور شدند که از این میزان تربیت و پرورش ۱ میلیون حافظ کلام‌الله مجید به معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه سپرده شده و این مجموعه بیش از میزان تکلیفی فعالیت کرده و بالغ بر ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار حافظ قرآن کریم به جامعه معرفی کرده است.
ایزدی گفت: اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی هیچ وظیفه‌ای در بحث حمایت از نخبگان ملی و بین‌المللی قرآنی ندارد و این وظیفه برعهده سازمان اوقاف و امور خیریه کشور بوده، اما اداره کل استان در حد توان خود از این ‌نخبگان حمایت می‌کند و برای این رویداد قرآنی هم معادل ۱۰ مجموع کمک‌های سایر مجموعه‌های مشارکت‌کننده حمایت خواهد کرد.
وی افزود: در هر حوزه‌ای باید از محل موقوفات آن موضوع و همچنین کمک‌های خیران نیک‌اندیش هزینه کرد و به‌طور مثال برای موضوع برگزاری مسابقات قرآن کریم نباید از موقوفات امامزادگان و بقاع‌ متبرکه و دیگر موضوعات استفاده کرد و استفاده از بودجه موقوفه‌ای خارج از موضوع شرعاً حرام است.
در این نشست سروش عظیمی مدیر موسسه فرهنگی، قرآنی و عترت سروش جاودانه وحی، اظهار داشت: موسسه فرهنگی، قرآنی و عترت سروش جاودانه وحی از ۱۲ سال قبل فعالیت خود در حوزه قرآن و عترت آغاز کرد و قرآنیان این مجموعه قرآنی در هر سال ۲.۵ جزء از قرآن کریم را حفظ کرده‌اند و بیش از ۳ هزار نخبه قرآنی در مناطق حاشیه شهر مشهد پرورش یافتند که هم‌اکنون به عنوان مدرس قرآنی فعال هستند.
وی افزود: این مسابقات در رشته‌های تحقیق، تدویر و تحدیر با محوریت حفظ سوره مبارکه بقره همراه با درک و فهم معانی آیات برگزار می‌شود.
مدیر موسسه فرهنگی، قرآنی و عترت سروش جاودانه وحی با بیان اینکه این مسابقات در دو گروه سنی زیر ۱۸ سال و بالای ۱۸ سال برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: آزمون کتبی این مسابقات از ۱۵ تا ۲۵ مهر ماه در سراسر کشور ویژه برادران و خواهران و آزمون شفاهی آن از ۲۹ آبان ماه تا ۲ آذر ماه در مساجد مناطق حاشیه شهر ویژه برادران برگزار می‌شود و مراسم افتتاحیه آن در تالار قدس حرم مطهر رضوی و مراسم اختتامیه آن در تالار شهر مشهد خواهد بود و علاقه‌مندان به شرکت در این مسابقات می‌توانند از طریق سایت www.sjvahy.ir کار ثبت‌نام خود را انجام دهند.
عظیمی در رابطه جوایز و هدایای نفرات برگزیده این مسابقات، تصریح کرد: به نفرات اول تا پنجم هر رشته از ۵ تا ۱ سکه تمام بهار آزادی اعطا می‌شود که برای نفر اول ۵ سکه تمام بهار آزادی، برای نفر دوم ۴ سکه تمام بهار آزادی، برای نفر سوم ۳ سکه تمام بهار آزادی، برای نفر چهارم ۲ سکه تمام بهار آزادی و برای نفر پنجم ۱ سکه تمام بهار آزادی در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به اینکه این مسابقات با رویکرد آموزش حفظ قرآن برگزار می‌شود، تاکید کرد: این مسابقات با همکاری معاونت قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، ستاد مشهد ۲۰۱۷ و جامعه‌المصطفی‌العالمیه برگزار می‌شود.
مدیر موسسه فرهنگی، قرآنی و عترت سروش جاودانه وحی گفت: جمعی از نخبگان قرآنی جامعه را بانوان قرآنی تشکیل می‌دهند، اما‌ متاسفانه آنطور به باید و شاید توجهی به این گروه جنسی نشده است و از مسئولان درخواست حمایت ویژه از تمامی نخبگان قرآنی اعم از آقایان و بانوان را داریم.
عظیمی گفت: از خیران نیک‌اندیش هم درخواست داریم حمایت لازم را در جهت برگزاری هرچه باشکوه‌تر این رویداد قرآنی داشته باشند و خیران نیک‌اندیش می‌توانند هدایای نقدی خود را به شماره حساب ۰۱۰۷۹۰۴۲۳۸۰۰۳ نزد بانک ملی ایران و به نام موسسه فرهنگی، قرآنی و عترت سروش جاودانه وحی واریز کنند؛ همچنین هدایای عیرنقدی خود را هم می‌توانند به دفتر این موسسه واقع در بولوار شهید قرنی، نبش شهید قرنی ۲۱، موسسه فرهنگی، قرآنی و عترت سروش جاودانه وحی دریافت کمک‌های نقدی مردم خیر و نیک‌اندیش تحویل دهند و شماره‌ تماس‌های ۰۹۳۶۴۶۴۹۵۹۵ و ۰۵۱۳۷۲۳۶۷۸۱ هم پاسخگوی سوالات و درخواست‌های مردمی خواهد بود.
وی افزود: این رویداد قرآنی با همکاری صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به‌صورت زنده و مستقیم از شبکه‌ قرآن و معارف سیما، رادیو قرآن و شبکه استانی سیمای خراسان رضوی پخش می‌شود و در حاشیه آن نمایشگاه شهدای قیام گوهرشاد و مدافعان حرم و مراسم بزرگداشت شهید حاجی‌حسنی‌کارگر با حضور خانواده‌های این شهدای والامقام برگزار می‌شود.