«اندیشکده فرهیخت» از کلیه ی علاقه مندان به فعالیت در عرصه ی مناسبات بین المللی پایتخت معنوی کشور همچنین تولید مقالات علمی و پژوهش های روابط خارجی مرتبط با دیپلماسی شهری و نیز درج اخبار و رویدادهای این حوزه، دعوت به همکاری می نماید

استاندار خراسان رضوی: صادرات خراسان رضوی به قزاقستان ۳۴ درصد افزایش یافت‌


استاندار خراسان رضوی گفت: سال گذشته صادرات خراسان رضوی به قزاقستان ۳۴ درصد افزایش یافت. علیرضا رشیدیان در بازگشت از سفر چهار روزه به قزاقستان اظهار داشت: برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی پرواز مشهد - چیمکنت یکی از دستاوردهای سفر به قزاقستان است. این پرواز در ابتدا چندمسیره خواهد بود که پس از جذب مشتری بیشتر به صورت خاص و مستقیم انجام می‌شود...

وی به اهداف و دستاوردهای سفرش به قزاقستان در راس هیئت اقتصادی خراسان‌رضوی اشاره و بیان کرد: با توجه به خواهرخواندگی استان‌های خراسان رضوی و قزاقستان جنوبی، از سوی استاندار دعوتی به عمل آمد که به همراه هیئتی از بخش‌های دولتی و خصوصی به قزاقستان سفر کردیم.

گسترش همکاری‌ها و مناسبات در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، کشاورزی، دامداری، حمل و نقل، دانشگاهی و گردشکری از دستاوردهای سفر به استان قزاقستان جنوبی بوده است.

وی گفت: ملاقات با شهردار چیمکنت پیرامون همکاری و نقش پیمانکاران ایرانی در پروژه‌های زیربنایی و روبنایی، بازدید از نمایشگاه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های تولیدی استان و کشور در آلماتی، بازدید از پارک علم و فناوری آلماتی با هدف گسترش مناسبات، گسترش همکاری‌ها در حوزه صنعت و پیشنهادات برای بحث تولیدات مشترک و صادرات بین دو کشور از محورهای توافق و گفت‌وگوهای انجام شده در این سفر بوده‌اند.

استاندار خراسان‌رضوی افزود: بهره گیری از ظرفیت‌های صنعتی و مناطق آزاد و ارائه تسهیلات لازم برای سرمایه گذاری، توسعه همکاری‌ها در حوزه کشاورزی و کشت فراسرزمینی و تولید محصولات آب بر در قزاقستان و گسترش همکاری‌ها در حوزه مسائل ترانزیت از دیگر دستاوردهای این سفر هستند.

رشیدیان ادامه داد: در مجموع ظرفیت‌های خوبی در کشور قزاقستان وجود دارد و با توجه به اینکه مشهد در سال 2017 پایتخت فرهنگی جهان اسلام بوده در افزایش همکاری‌ها در حوزه فرهنگی، تبادل دانشجو و استاد و همچنین فرصت‌های تحقیقاتی اُفق خوب و روشنی وجود دارد.

وی به افزایش 34 درصدی صادرات به قزاقستان نیز اشاره و بیان کرد: افزود: سال گذشته 46 میلیون دلار صادرات به آن کشور داشتیم که رشد قابل توجهی را نشان می دهد. قزاقستان بازار خوبی برای صنایع و تولیدات خراسان رضوی، حوزه مصالح ساختمانی، خدمات فنی و مهندسی دارد.

استاندار خراسان رضوی وجود مشکلات در زمینه صدور روادید، مسائل اقامتی، تعرفه‌های گمرکی و امور بانکی را از چالش‌های تجار و سرمایه گذاران ایرانی عنوان و بیان کرد: در این سفر مذاکرات خوبی در این زمینه انجام و طرف قزاقستانی قول پیگیری رفع این مشکلات را داد.در توافق با استاندار قزاقستان جنوبی بنا شد چند نمایشگاه تخصصی پیرامون حوزه‌های کشاورزی و مصالح ساختمانی داشته باشیم و در آینده نزدیک استاندار قزاقستان جنوبی به مشهد سفر خواهد داشت. گزارش از خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، به‌نقل از اداره‌کل روابط‌عمومی استانداری خراسان‌رضوی