«اندیشکده فرهیخت» از کلیه ی علاقه مندان به فعالیت در عرصه ی مناسبات بین المللی پایتخت معنوی کشور همچنین تولید مقالات علمی و پژوهش های روابط خارجی مرتبط با دیپلماسی شهری و نیز درج اخبار و رویدادهای این حوزه، دعوت به همکاری می نماید

حسین سالار آملی در همایش آموزش زبان فارسی در مشهد: ۵۹ کرسی آموزش زبان فارسی در ۴ ۴ کشور دنیا فعال است

align=bottom

حسین سالار آملی در همایش آموزش زبان فارسی در مشهد  گفت:: هر زبان و فرهنگی که بیشتر بر قلب‌ها حکومت کند قدرت بیشتری در دنیا خواهد داشت و یکی از ابزار کسب قدرت ما در جهان گسترش زبان و ادبیات فارسی است. وی افزود: هم اکنون ۵۲هزار دانشجوی خارجی در جمهوری اسلامی تحصیل می‌کنند که ۲۳  هزار نفر از آن‌ها در مراکز آموزشی وزارت علوم و مابقی در جامعه المصطفی و دانشگاه آزاد هستند....
وی در خصوص رتبه ایران در جذب دانشجویان خارجی گفت:: ایران در بین کشور‌های اسلامی جایگاه بسیار مناسبی دارد و بعد از کشور عربستان با جذب ۷۵ هزار دانشجو بالاتر از کشور‌هایی همچون ترکیه عمارات و مالزی قرار دارد.

معاون گسترش زبان فارسی و ایران شناسی در خارج از کشور نیز گفت:: سالانه ده هزار دانشجوی غیر ایرانی جذب دانشجگاه‌های ایران می‌شوند که دو هزار نفر از آن‌ها به صورت بورسیه در ایران تحصیل می‌کنند.

فرج اله طالبی گفت:؛ همین چند سال پیش تنها دو مرکز آموزش زبان فارسی در ایران وجود داشت، اما هم اکنون تعداد این مراکز به۱۳ مرکز افزایش یافته است.


وی گفت:: جذب دانشجوی خارجی یکی از مهمترین شاخصه‌های رده بندی دانشگا‌های دنیاست که ایران اهداف بلند مدتی را در این زمینه دنبال می‌کند. شایان ذکر است این همایش به مدت سه روز و با حضور ۱۰۰ استاد برتر آموزش زبان فارسی برگزار می‌شود و فردا به کار خود پایان خواهد داد.